Materiaal van derden in een animatievideo
Een animatievideo is zelden alleen maar één auteursrechtelijk werk. In veel producties zitten onderdelen van anderen verwerkt. Denk aan stockmuziek, sound effects, foto's, iconen, lettertypes, 3D-assets, videofragmenten, screenshots of een ingesproken voice-over. Voor elk van die onderdelen kunnen aparte rechten gelden. De regel "het stond online dus het mag" klopt niet. Ook bronvermelding maakt ongeoorloofd gebruik niet automatisch legaal.
Veelgemaakte misverstanden
- Muziek van YouTube, TikTok, Spotify of een website mag je niet zomaar onder een animatie zetten.
- Stockmateriaal is alleen bruikbaar binnen de licentievoorwaarden. Let op commercieel gebruik, paid media, tv-uitzending, oplage en territorium.
- Creative Commons kan bruikbaar zijn, maar alleen als je alle voorwaarden naleeft, zoals naamsvermelding of een verbod op bewerken.
- Citaatrecht is voor commerciële animatievideo's meestal geen veilige standaardroute. Het gebruik moet inhoudelijk noodzakelijk, beperkt en functioneel zijn.
- Voor voice-over talenten en uitvoerenden kunnen naast auteursrechten ook naburige rechten gelden.
- Logo's, merknamen en productbeelden van derden gebruik je bij voorkeur alleen met toestemming of een duidelijke juridische grondslag.
Werk je met portretten, stemmen of andere persoonsgegevens in (AI-)animatie, houd dan ook rekening met AI-animatie en AVG.
Wordt er toch materiaal zonder geldige rechten gebruikt, dan kan dat leiden tot verwijderverzoeken, extra licentiekosten of schadeclaims. Achteraf verwijderen lost eerdere inbreuk niet altijd op. Werk daarom met een duidelijke assetlijst en controleer vooraf wie voor welke rechten verantwoordelijk is. Voorkom daarnaast merkschade en mogelijke rechteninbreuk met heldere richtlijnen voor ethiek en brand safety bij AI-animatie.
Wat mogen anderen met jouw animatievideo doen?
Als jij maker bent, of als jouw organisatie de juiste rechten heeft verkregen, mogen anderen de animatie niet zomaar heruploaden, bewerken, vertalen, inkorten of in een eigen campagne gebruiken. Delen via een officiële share- of embedfunctie is iets anders dan de video opnieuw uploaden op een eigen kanaal. Ook een fragment gebruiken in een advertentie of salespresentatie vraagt meestal toestemming.
Wil je dat distributeurs, resellers, partners of buitenlandse vestigingen de animatie mogen inzetten, regel dat dan expliciet. Zeker bij B2B-communicatie met meerdere markten is het slim om sublicenties of groepsgebruik vooraf mee te nemen in de afspraken.
Maak ingewikkelde informatie helder, begrijpelijk en overtuigend